Themes - Twenty Twenty-Four - en to fa translation catalogue (326 entries)

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
fa: <em>Études</em> به گذشته محدود نمی‌شود - ما مشتاق طراحی‌های نوآورانه‌ای هستیم که دنیای امروز ما را شکل می‌دهند.

en: A collection of full page layouts.
fa: مجموعه‌ای از چیدمان‌های تمام صفحه.

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
fa: یک سطح شیبدار در امتداد یک دیوار منحنی در موزه کیاسما، هلسینکی، فنلاند

en: About
fa: درباره

en: About the author
fa: درباره‌ی نویسنده

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
fa: پلکانی خالی در زیر سقفی زاویه دار در بندر دارلینگ، سیدنی، استرالیا

[ctx: Answer in the FAQ pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
fa: Études ارائه دهنده راهکارهای جامع مشاوره، مدیریت، طراحی و تحقیقات می‌باشد. چشم‌انداز ما قرار گرفتن در خط مقدم نوآوری‌های معماری، پرورش یک جامعه جهانی از معماران و علاقه‌مندان متحد شده به واسطه شور و اشتیاق برای خلق فضاها است. هر تلاش معماری فرصتی برای شکل دادن به آینده است.

en: Arrow icon
fa: آیکون فلش

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
fa: گالری هنر انتاریو، تورنتو، کانادا

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
fa: برگه‌ها

en: Building exterior in Toronto, Canada
fa: نمای بیرونی ساختمان در تورنتو، کانادا

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
fa: اشتراک

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
fa: اشتراک

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
fa: اشتراک

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
fa: درباره ما

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
fa: دانلود اپلیکیشن

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
fa: چگونه کار می‌کند

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
fa: درباره ما

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
fa: جای خود را رزرو کنید

en: Careers
fa: مشاغل

en: Checkmark
fa: علامت تیک

[ctx: Color name]
en: Accent
fa: تاکید

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
fa: تاکید / پنج

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
fa: تاکید / چهار

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
fa: تاکید / سه

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
fa: تاکید / دو

[ctx: Color name]
en: Base
fa: پایه

[ctx: Color name]
en: Base / 2
fa: پایه \ ۲

[ctx: Color name]
en: Base / Two
fa: اصلی / دو

[ctx: Color name]
en: Contrast
fa: کنتراست

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
fa: کنتراست / ۲

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
fa: کنتراست / ۳

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
fa: کنتراست / سه

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
fa: کنتراست / دو

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Contact
fa: ارتباط

en: Contact Us
fa: تماس با ما

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
fa: Études یک شرکت پیشگام است که به طور یکپارچه خلاقیت و عملکرد را برای بازتعریف برتری معماری ادغام می‌کند.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
fa: برگه بدون عنوان

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
fa: برگه با نوار کناری

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
fa: برگه با تصویر عریض

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
fa: تکی با نوار کناری

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
fa: اثری ماندگار در چشم‌انداز فردا.

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
fa: گالری هنری احیا شده قرار است چشم‌انداز فرهنگی تورنتو را بازتعریف کند و به عنوان کانون بیان هنری، مشارکت جامعه و اعجاز معماری عمل کند. پروژه توسعه و بازسازی با ادای احترام به تاریخ غنی گالری هنری، با آغوش باز به استقبال آینده می‌رود و این اطمینان را حاصل می‌کند که این گالری همچنان مشعل الهام باقی بماند.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
fa: با توجه دقیق به جزئیات و تعهد به تعالی، ما فضاهایی را ایجاد می‌کنیم که الهام بخش و شور‌انگیز است و به زندگی افرادی که در آن ساکن می‌شوند، غنا می‌بخشد.

[ctx: Designation of Person Provided Testimonial]
en: CEO, Greenprint
fa: مدیر عامل، گرین‌پرینت

en: Designed with %1$s
fa: طراحی شده توسط %1$s

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
fa: مشکی و آبی پاستلی

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
fa: مشکی و زنگاری

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
fa: مشکی و سبز خاکستری

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
fa: مشکی و ماسه‌سنگی

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
fa: مشکی و سفید

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
fa: خاکستری تیره و دارچینی

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
fa: خاکستری تیره و زیتونی

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
fa: خاکستری تیره و استیل

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
fa: خاکستری تیره و گردویی

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
fa: خاکستری تیره و سفید

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
fa: زنگاری تیره به بژ

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
fa: نارنجی و سفید

en: Facebook
fa: فیس‌بوک

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
fa: دسترسی به ۲۰ <em>مقاله Études</em> اختصاصی در ماه.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
fa: دسترسی به ۵ <em>مقاله Études</em> اختصاصی در ماه.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
fa: دسترسی انحصاری به اپلیکیشن <em>Études</em> برای iOS و Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
fa: دسترسی اختصاصی به اپلیکیشن <em>Études</em> برای اندروید و iOS

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
fa: دسترسی انحصاری و نامحدود به <em>مقالات مطالعاتی</em>.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
fa: نسخه چاپی هفتگی.

en: Financial apps for families
fa: برنامه‌های مالی برای خانواده‌ها

en: Follow
fa: دنبال کنید

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
fa: خیلی خیلی بزرگ

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
fa: بسیار بزرگ

[ctx: Font size name]
en: Large
fa: بزرگ

[ctx: Font size name]
en: Medium
fa: میانه

[ctx: Font size name]
en: Small
fa: کوچک

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
fa: لاجوردی به یخی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
fa: آبنوس به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
fa: آبنوس به قهوه‌ای تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
fa: بژ تیره به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
fa: بژ تیره به کتان عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
fa: بژ تیره به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
fa: دارچینی تیره به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
fa: آبنوس تیره به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
fa: آبنوس تیره به قهوه‌ای خیلی تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
fa: یخی تیره به لاجوردی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
fa: جوهری تیره به یخی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
fa: جوهری تیره به اقیانوسی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
fa: نعنایی تیره به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
fa: اقیانوسی تیره به یخی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
fa: اقیانوسی تیره به سنگی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
fa: زیتونی تیره به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
fa: مسی تیره به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
fa: مسی تیره به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
fa: زنگاری تیره به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
fa: زنگاری تیره به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
fa: قهوه‌ای خیلی تیره به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
fa: زرد خاکستری تیره به قهوه‌ای خیلی تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
fa: سبز خاکستری تیره به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
fa: ماسه‌سنگی تیره به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
fa: سنگی تیره به یخی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
fa: استیل تیره به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
fa: زرد خاکستری تیره به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
fa: زنگاری شفاف تیره به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
fa: گردویی تیره به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
fa: جوهر به یخی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
fa: جوهر اقیانوسی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
fa: کتان به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
fa: اقیانوسی به یخی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
fa: اقیانوسی به سنگی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
fa: زنگاری به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
fa: قهوی‌ای تیره به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
fa: سنگی به یخی عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
fa: بژ روشن به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
fa: دارچینی روشن به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
fa: الواری روشن به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
fa: نعنایی روشن به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
fa: زیتونی روشن به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
fa: مسی روشن به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
fa: مسی روشن به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
fa: زنگاری روشن به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
fa: سبز خاکستری روشن به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
fa: ماسه‌سنگی روشن به سفید عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
fa: استیل روشن به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
fa: گردویی روشن به خاکستری تیره عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
fa: زرد خاکستری به بژ عمودی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
fa: زنگاری شفاف به بژ عمودی

en: Green staircase at Western University, London, Canada
fa: پلکان سبز در دانشگاه وسترن، لندن، کانادا

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
fa: برگه پیدا نشد

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
fa: سوالات متداول

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
fa: اشتیاق به ایجاد فضاها

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
fa: تعهد به نوآوری و پایداری

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
fa: Études راه‌حل‌های جامع مشاوره، مدیریت، طراحی و تحقیق را ارائه می‌دهد. هر تلاش معماری فرصتی برای شکل دادن به آینده است.

en: History
fa: تاریخچه

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
fa: Hyatt Regency San Francisco، سانفرانسیسکو، ایالات متحده

en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
fa: من در مورد امور مالی، مدیریت و اقتصاد می‌نویسم، کتاب من «%1$s» به تازگی منتشر شده‌است.

en: Instagram
fa: اینستاگرام

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
fa: من <em>لیا آکوستا</em> هستم، یک عکاس پرشور که در ثبت زیبایی‌های زودگذر زندگی الهام می‌گیرد.

en: Keep up, get in touch.
fa: ادامه دهید، در تماس باشید.

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
fa: بعدی:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
fa: قبلی:

en: Latest inflation report
fa: آخرین گزارش تورم

en: Links I found useful and wanted to share.
fa: لینک‌هایی که مفید یافتم و می‌خواهم به اشتراک بگذارم.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
fa: هیچ نوشته‌ای پیدا نشد.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
fa: صفحه‌ای که به دنبالش هستید وجود ندارد و یا منتقل شده است. لطفا توسط فرم زیر جستجو کنید.

en: Money Studies
fa: مطالعات مالی

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
fa: جدول قیمت‌گذاری

[ctx: Name of Person Provided the Testimonial]
en: Annie Steiner
fa: آنی اشتاینر

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
fa: صفحه لندینگ RSVP

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
fa: اعضای تیم

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
fa: منبع نظرات مشتریان

[ctx: Name of testimonial pattern]
en: Testimonial
fa: نظرات مشتریان

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
fa: سوالات متداول

[ctx: Pattern description]
en: A FAQ section with a large FAQ heading and list of toggle questions and answers.
fa: بخش سوالات متداول با تیتر بزرگ سوالات متداول و فهرستی از پرسش‌ها و پاسخ‌ها.

[ctx: Pattern description]
en: A centered itallic text statement with compact padding.
fa: عبارت نوشتاری ایتالیک در مرکز با فاصله فشرده.

[ctx: Pattern description]
en: A centered testimonial section with a avatar, name, and job title.
fa: بخش توصیه‌نامه در مرکز با آواتار، نام و عنوان شغلی.

[ctx: Pattern description]
en: A centered text statement with a large paddings.
fa: یک عبارت متنی در مرکز با فواصل زیاد.

[ctx: Pattern description]
en: A cover image section that covers the entire width.
fa: بخش تصویر کاور که تمام عرض را پوشش می‌دهد.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a centered logo, navigation, and WordPress credits.
fa: بخش پابرگ با لوگو در مرکز، ناوبری و اعتبارات وردپرس.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 3 columns.
fa: یک بخش پابرگ با یک انجامه و ۳ ستون.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 4 columns.
fa: یک بخش پابرگ با یک انجامه و ۴ ستون.

[ctx: Pattern description]
en: A grid of posts featuring the first post, 2 columns.
fa: شبکه‌ای از نوشته‌ها با برجسته بودن نوشته اول، ۲ ستون.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 3 columns.
fa: فهرستی از نوشته‌ها فقط با تصاویر شاخص، ۳ ستون.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 4 columns.
fa: فهرستی از نوشته‌ها فقط با تصاویر شاخص، ۴ ستون.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts without images, 1 column.
fa: فهرستی از نوشته‌ها بدون تصویر، ۱ ستون.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column.
fa: یک فهرست از نوشته‌ها، ۱ ستون.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns.
fa: یک فهرست از نوشته‌ها، ۳ ستون.

[ctx: Pattern description]
en: A team section, with a heading, a paragraph, and 4 columns for team members.
fa: یک بخش تیم، با عنوان، یک پاراگراف و ۴ ستون برای اعضای تیم.

[ctx: Pattern description]
en: A text only section for project details.
fa: یک بخش فقط متن برای جزئیات پروژه.

[ctx: Pattern description]
en: A text section, then a two column section with text in one and image in another.
fa: یک بخش متن، سپس یک بخش دو ستونی، در یکی متن و در دیگری تصویر.

[ctx: Pattern description]
en: A title, a paragraph and a CTA button on the left with an image on the right.
fa: یک عنوان، یک پاراگراف و یک دکمه CTA در سمت چپ با یک تصویر در سمت راست.

[ctx: Pattern description]
en: An image, title, paragraph and a CTA button to describe services.
fa: یک تصویر، عنوان، پاراگراف و یک دکمه CTA برای توضیح خدمات.

[ctx: Pattern description]
en: Subscribers CTA section with a title, a paragraph and a CTA button.
fa: بخش CTA مشترکین با یک عنوان، یک پاراگراف و دکمه CTA.

[ctx: Pattern title]
en: 404
fa: ۴۰۴

[ctx: Pattern title]
en: About
fa: درباره

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
fa: قالب بایگانی وبلاگ

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
fa: خانه وبلاگ

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
fa: قالب خانه وبلاگ نویسی

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
fa: قالب فهرست وبلاگ

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
fa: قالب جستجوی وبلاگ

[ctx: Pattern title]
en: Business home
fa: خانه کسب و کار

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
fa: قالب خانه کسب و کار

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
fa: دعوت به عمل با تصویر در راست

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
fa: دعوت به عمل وسط چین

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
fa: بیانیه محور

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
fa: بیانیه محور، کوچک

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
fa: نظرات مشتریان وسط چین

[ctx: Pattern title]
en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
fa: سوالات متداول

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
fa: شبکه ویژگی، ۳ ستون

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
fa: پابرگ با لوگو و راهبری وسط چین

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
fa: پابرگ با انجامه ۳ ستونه

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
fa: پابرگ با انجامه ۴ ستونه

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
fa: تصویر تمام صفحه

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
fa: شبکه نوشته‌ها شامل اولین نوشته، ۲ ستون

[ctx: Pattern title]
en: Hero
fa: بخش اصلی

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
fa: فهرست نوشته‌های بدون تصویر، ۱ ستون

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
fa: فهرست نوشته‌ها، ۱ ستون

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
fa: فهرست نوشته‌ها، ۳ ستون

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
fa: لندینگ خبرنامه

[ctx: Pattern title]
en: No results
fa: بدون نتیجه

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
fa: گالری افست، ۲ ستون

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
fa: گالری افست، ۳ ستون

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
fa: گالری افست، ۴ ستون

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
fa: افست نوشته‌ها فقط با تصاویر شاخص، ۴ ستون

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
fa: قالب بایگانی نمونه‌کارها

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
fa: بخش اصلی نمونه کار

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
fa: تصویر خانه گالری نمونه کار

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
fa: قالب خانه نمونه کار همراه با تصاویر شاخص

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
fa: خانه نمونه‌کارها همراه با تصاویر شاخص نوشته

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
fa: قالب فهرست نمونه کار

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
fa: نمای کلی پروژه نمونه کارها

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
fa: قالب جستجوی نمونه‌کار

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
fa: قالب تک نوشته‌ی نمونه‌کار

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
fa: متای نوشته

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
fa: پیمایش نوشته

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
fa: نوشته‌ها فقط با تصاویر شاخص، ۳ ستون

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
fa: قیمت‌گذاری

[ctx: Pattern title]
en: Project description
fa: توضیح پروژه

[ctx: Pattern title]
en: Project details
fa: جزییات پروژه

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
fa: چیدمان پروژه

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
fa: لندینگ RSVP

[ctx: Pattern title]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
fa: دعوت به عمل خدمات با تصویر در چپ

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
fa: نوار کناری

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
fa: اعضای تیم، ۴ ستون

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
fa: متن با تصاویر متناوب

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
fa: متن عنوان و دکمه در سمت چپ با تصویر در سمت راست

en: Pill
fa: قرص

en: Popular Categories
fa: دسته‌بندی‌های محبوب

en: Posts
fa: نوشته‌ها

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
fa: توسط

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
fa: در

en: Privacy
fa: حریم خصوصی

en: Privacy Policy
fa: سیاست حریم خصوصی

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
fa: آیا می‌توانم برای عضویت در تیم یا کار به صورت پیمانکاری اقدام کنم؟

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
fa: من می‌خواهم با معماران دیگر آشنا شوم، چگونه می‌توانم این کار را انجام دهم؟

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: What is your process working in smaller projects?
fa: روند کار شما در پروژه‌های کوچکتر چگونه است؟

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Who is behind Études?
fa: چه کسی پشت Études است؟

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
fa: ادغام تخیل و تخصص را با همایش Études Arch، در فوریه 2025 تجربه کنید.

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
fa: خدمات ما

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
fa: تلفیقی از تخیل و تخصص را با راه‌حل‌های معماری Études تجربه کنید.

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
fa: عضویت

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
fa: ما گزینه‌های منعطفی را ارائه می‌دهیم که می‌توانید آنها را با نیازهای مختلف هر پروژه تطبیق دهید.

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
fa: ادغام تخیل و تخصص را با Études تجربه کنید - کاتالیزور دگرگونی‌های معماری که جهان اطراف ما را غنی می‌کند.

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
fa: این پروژه متحول کننده به دنبال ارتقای زیرساخت، دسترسی و فضاهای نمایشگاهی گالری با حفظ میراث فرهنگی غنی آن است.

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
fa: مجموعه جامع و حرفه‌ای ما برای تیم‌های متنوعی از معماران با تجربه گرفته تا مهندسان مشهور پاسخگو است.

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
fa: تلفیقی از تخیل و تخصص را با راه‌حل‌های معماری Études تجربه کنید.

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
fa: دسترسی به اپلیکیشن

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
fa: مشاوره

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
fa: پشتیبانی مستمر

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
fa: مدیریت پروژه

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
fa: نوسازی و مرمت

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
fa: راه‌حل‌های معماری

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
fa: سفر معماری خود را با اپلیکیشن Études Architect بهبود بخشید.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
fa: خبرنامه Études

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
fa: آرایه‌ای از منابع

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
fa: خدمات ما

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
fa: رایگان

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
fa: خبره

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
fa: آشنایی با تیم ما

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
fa: حرفه‌ای

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
fa: هدایت کسب و کار شما به صورت پروژه‌ای

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
fa: اپلیکیشن معماری Études

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
fa: دنیایی از مقالات تامل برانگیز.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
fa: مطالعات موردی که معماری را ارج می نهند.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
fa: با معماران دیگر همکاری کنید.

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
fa: دسترسی انحصاری به بینش‌های طراحی

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
fa: دنیای هنر را تجربه کنید.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
fa: ویترین پروژه‌های شما.

[ctx: Sample name of a team member]
en: Francesca Piovani
fa: فرانچسکا پیوانی

[ctx: Sample name of a team member]
en: Helga Steiner
fa: هلگا اشتاینر

[ctx: Sample name of a team member]
en: Ivan Lawrence
fa: ایوان لارنس

[ctx: Sample name of a team member]
en: Rhye Moore
fa: رای مور

[ctx: Sample price for the first pricing level]
en: $0
fa: ۰ ریال

[ctx: Sample price for the second pricing level]
en: $12
fa: ۱۲ ریال

[ctx: Sample price for the third pricing level]
en: $28
fa: ۲۸ ریال

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
fa: معمار

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
fa: مدیریت مهندسی

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
fa: بنیانگذار، مدیر عامل و معمار

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
fa: مدیر پروژه

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
fa: مجموعه جامع خدمات تخصصی ما به طیف وسیع مشتریان، از صاحبان خانه تا توسعه‌دهندگان تجاری را پاسخ می‌دهد.

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
fa: ثبت‌نام

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
fa: در جریان هر چیزی که باید بدانید باشید.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
fa: به بیش از ۹۰۰ مشترک بپیوندید

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
fa: 1. از طریق Études، ما آرزوی بازتعریف مرزهای معماری را داریم و عصر جدیدی از تعالی طراحی را آغاز می‌کنیم که اثری ماندگار در محیط ساخته شده به جا می‌گذارد.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
fa: ۲. مطالعات موردی که هنر را ارج می نهند، می‌تواند حس کنجکاوی را تقویت کند و الهام‌بخش باشد.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
fa: مجموعه جامع خدمات حرفه‌ای ما به مشتریان متنوعی از صاحبان خانه تا توسعه دهندگان تجاری پاسخ می‌دهد. با تعهد به نوآوری و پایداری، Études پلی است که رویاهای معماری را به واقعیت‌های ساخته شده عالی تبدیل می‌کند.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
fa: گالری هنر - بررسی اجمالی

en: Search the website
fa: جستجوی وبسایت

en: Social
fa: شبکه‌های اجتماعی

en: Social Media
fa: شبکه اجتماعی

[ctx: Space size name]
en: 1
fa: ۱

[ctx: Space size name]
en: 2
fa: ۲

[ctx: Space size name]
en: 3
fa: ۳

[ctx: Space size name]
en: 4
fa: ۴

[ctx: Space size name]
en: 5
fa: ۵

[ctx: Space size name]
en: 6
fa: ۶

[ctx: Style variation name]
en: Ember
fa: زغال

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
fa: فسیل

[ctx: Style variation name]
en: Ice
fa: یخ

[ctx: Style variation name]
en: Maelstrom
fa: گرداب

[ctx: Style variation name]
en: Mint
fa: نعناع

[ctx: Style variation name]
en: Onyx
fa: اونیکس

[ctx: Style variation name]
en: Rust
fa: زنگاری

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
fa: مجموعه جامع خدمات تخصصی ما به طیف وسیع مشتریان، از صاحبان خانه تا توسعه‌دهندگان تجاری پاسخ می‌دهد.

en: Team
fa: تیم

[ctx: Template part name]
en: Footer
fa: پابرگ

[ctx: Template part name]
en: Header
fa: سربرگ

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
fa: متای نوشته

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
fa: نوار کناری

en: Terms and Conditions
fa: شرایط و ضوابط

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
fa: «Études هزاران ساعت کار را برای ما صرفه‌جویی کرده و بینش‌هایی که هرگز فکر نمی‌کردیم امکان‌پذیر باشد، را در دسترس قرار داده‌است.»

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
fa: گالری هنری احیا شده قرار است چشم‌انداز فرهنگی را بازتعریف کند.

en: Tourist taking photo of a building
fa: گردشگر در حال عکاسی از یک ساختمان

en: Twenty Twenty-Four
fa: دو هزار و بیست و چهار

en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
fa: دو هزار و بیست و چهار به گونه‌ای طراحی شده است که انعطاف پذیر، همه کاره و قابل اجرا برای هر وب سایتی باشد. مجموعه قالب‌ها و الگوهای آن متناسب با نیازهای مختلف، مانند معرفی یک تجارت، وبلاگ نویسی و نوشتن یا نمایش کار است. تنها با چند تنظیم رنگ و تایپوگرافی، بسیاری از احتمالات باز می‌شود. دو هزار و بیست و چهار، دارای تغییرات سبک و طراحی کامل برگه برای کمک به سرعت بخشیدن به روند ساخت سایت است، کاملا با ویرایشگر سایت سازگار است و از ابزارهای طراحی جدید معرفی شده در وردپرس ۶.۴ بهره می‌برد.

en: Twitter/X
fa: توییتر/ایکس

en: Useful Links
fa: پیوندهای مفید

en: Watch, Read, Listen
fa: مشاهده، خواندن، شنیدن

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
fa: آثار هنری هندسی انتزاعی سفید از درسدن، آلمان

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
fa: پنجره‌های یک ساختمان در نورنبرگ، آلمان

en: With arrow
fa: با فلش

en: With asterisk
fa: همراه ستاره

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
fa: در خبرنامه مشترک شوید و با انجمن ما در ارتباط باشید

[ctx: search button text]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: search form label]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
fa: جستجو...

en: the WordPress team
fa: تیم وردپرس
